Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_core.php on line 338

Notice: Undefined property: YjsgCheckBrowser::$Name in /mnt/web-data2/cswolfdog_cz/public_html/www/templates/youfauna/yjsgcore/yjsg_head.php on line 213
KCHČSV - ZVP Račice 2003

Výsledky soutěží a zkoušek

ZVP Račice 2003

Kategorie: Zkoušky a soutěže Aktualizováno 7. 10. 2015 13:11 Zveřejněno 28. červenec 2013
Napsal Naďa Šebková, Pavel Koucký Zobrazeno: 3129

V areálu vodáckého stadionu Sportcentrum Račice se v sobotu 24.srpna 2003 uskutečnily úplně první Zkoušky vytrvalosti psa v České republice. Běžela se ZVP1 na 40 km.

Krajina Podřipska, kde se vesnička Račice a v ní i vodácký stadion nacházejí, je pro cyklistu příjemná rovina a splnit stanovený limit daný zkouškou, pokud pes běží, by neměl být problém. Většina psů ovšem běží, jen když má proč. Motivovat psa k výkonu je, pro stereotyp na zdejším poměrně krátkém a pro čévéčka po několikerém opakování fádním okruhu, pro psovody celkem oříškem.

Veslařský kanál je dva kilometry dlouhý a má z velké části travnaté břehy. Několik metrů od břehů kanálu vede kolem něho dokola asfaltová silnička. Ta byla pro nás psovody tratí. Jezdilo se proti směru hodinových ručiček, tak, aby pes, uvázaný u kola vpravo, mohl běžet po travnatém pásu u pobřežní navigace a nemusel na tvrdý podklad asfaltky.

Celý okruh měřil přesně 5 km, úkolem "tří statečných", kteří se rozhodli zkoušku vybojovat, bylo tedy objet celkem osmkrát.

Vyjíždělo se několik minut po čtvrté hodině ranní (3:45, 3:46, 3:47) za úplné tmy. Měsíc byl skryt za mraky a na cestu nám nechtěl posvítit ani trochu. Do černé tmy jsme tedy odstartovali spoléhaje jen na dynama kol a příslovečný "vlčí" instinkt. Rozednívat se začalo až na pátém okruhu. Poslední tři už jsme jeli za plného světla. Taky teplota nad srpnovým ránem letošního nezvykle horkého léta nebyla nízká. V okamžiku startu již bylo více než 15°C a když jsme se po sedmé ráno blížili do finiše, bylo už přes 20°C.

Start a cíl byl na témže místě pod hlavní tribunou rozhodčích, kde jsme měli i zázemí: Misky s vodou pro psy, aura a většina z nás i povzbuzující rodinné příslušníky. Stál tam i pan rozhodčí, který závod odstartoval a po každém absolvování okruhu nám zapisoval časy. po celou dobu zkoušek byla přítomna i roudnická paní veterinářka MVDr. Tešnarová, které patří veliký dík nás všech za mimořádnou ochotu a obětavost s jakou kvůli nám vstávala ve tři ráno! Hladký průběh zkoušek zajistil organizátor celého dění Pavel Koucký na jedničku. Ještě večer před závodem nechal břehy kolem kanálu čerstvě posekat a prohlédl, jestli se nemůžeme na trati potkat s něčím, co by mohlo způsobit kolizi. (Což od něj bylo vzhledem k nočnímu startu velice prozíravé.)

Vedoucí zkoušek byla paní Anna Šimáčková, časoměřič Hana Křížová a rozhodčím delegovaným z ČKS pan Josef Vinč z Kladna. Všichni startující dojeli a doběhli živi a zdrávi, bez jediného pádu a úrazu. Dokonce se nám podařilo stihnout i časový limit podle hodnocení "výborně". Psí závodníci byli po doběhu zase hned plni elánu a energie, s chutí si spolu začali hrát, dalo práci je nacpat do aut. Žádné prošlapy na tlapách, žádné kulhání, prostě pohoda. Když jsem je tak sledovala jak spolu dovádějí, napadlo mě, že by to skoro mohli jít ještě jednou. My, lidi, bohužel tak rychlou regeneraci nemáme. Za muže - spoluzávodníky - mluvit nechci, určitě jsou statečnější a trénovanější než já, ale za sebe můžu říct, že mě den po závodu bolí celé tělo a zvlášť některé (blíže nepopsané) partie!

A rady a zkušenosti pro ty, kteří se odhodlají startovat v Račicích příště (Pavel Koucký plánuje další ZVP1 v dubnu 2004) - musíte hodně šlapat a šlapat do pedálů, vaši psi solidárně běžet a ťapat s Vámi a vytoužený a zasloužený konec osmého kola určitě přijde! (Stejně tak jsme se ho dočkali i my!)